30. 9. 2011

Stuart VI (M5A1) - hotovo

Po přidání vezené výstroje, plachty, antény a trochy závěrečného prachu vyhlašuji model za hotový.






26. 9. 2011

Stuart VI (M5A1), část 3.

26.9.2011

Pár drobných odřenin (žádné brutální opotřebování, ty tanky byly docela nové a americká OD barva byla kvalitní), lesklý lak, obtisky, wash, "tečkovaná" a nějaké ty stečeniny.



Policejní číslo je poskládané z obtisků OK decal, bílá 23 je stříkaná přes šablonu.

19.9.2011

Tank už má kabátek ze základní barvy (US Olive Drab) plus nějaký ten pokus o modulaci. Zatím je to ve stadiu rozpracovanosti, takže odstíny barev jsou velmi výrazné. Postupně teď domalovávám různé drobnosti.



Už se to docela na Stuarta podobá, co?

19. 9. 2011

Stuart VI (M5A1), část 2.

Hodně času jsem strávil olepováním modelu drobotinou, jako například drapáky na věži (každý ze dvou dílů), různá madla, oka a jiné výčnělky, kterými je tank doslova osypaný.
Také jsem na model nalepil různé leptané kousky z Eduard sady pro Tamiyácký model, některé z úspěchem (různé přezky, řemínky, držáky nářadí), některé po mnoha pokusech a nadávání nechal plastové (ochranné rámy předních reflektorů - noční můra !!!).
Ještě jsem musel odříznou cca 1 mm ze spodního okraje věnce věže, protože věž seděla moc vysoko. Kdybych četl pořádně recenze stavebnice, udělal bych to hned na začátku. Takto hrozilo poškození modelu, ale nakonec to dopadlo dobře.



Model je už v surfaceru s částečně hotovým podvozkem (tak abych mohl přilepit zadní kryty). Dlouho jsem váhal, který stroj si postavit a nakonec jsem si vybral bílou 23 1. obrněného pluku. Od většiny ostatních strojů se odlišuje pozdním typem pojezdových kol, zadnímy kryty, má ohnutý přední levý blatník a jako jede z mála strojů má policejní číslo před taktickým.
Problémem, je že dostupné fotografie jsou z různých období a liši se zejména polními úpravami (přidané boxy na blatnicích apod.), takže stejně nakonec skončím u metody "odborného odhadu".

6. 9. 2011

Stuart VI (M5A1)

Stavebnice firmy AFV Club M5A1 Stuart (late) je po dlouhé době, kdy byla k dispozici pouze stařičká Tamiya, konečně možnost postavit si stroj v markingu ČS obrněné brigády. Samožřejmě se nevyhneme určitým úpravám z US na britský standard.
Protože jsem si před nějakým časem nasyslil pár doplňků k Tamiya stavebnici včetně interierové sady Verlinden (a taky díky mojí interierové úchylce), stavbu jsem začal roubováním interieru do modelu.
Stavbu jsem začal v rozporu s návodem až krokem 3 - vanou korby. Vana se lepí z více dílů a je velmi záhodno pohlídat si geometrii (i když díky přepážce to není zase až tak náročné). Vnitřek vany má mnoho detailů a je tu vidět příprava na možný interiér. Některé detaily jsem však musel vynechat, nebo zbrousit, protože by nebyly vidět, nebo překážely odlévaným dílům.
Nevím, podle čeho Verlindeni dělali návod, ale je v něm dost chyb (nesprávné číslování dílů atd.) a také doporučované rozmístění boxů v prostoru nad blatníky neodpovídalo podkladům, které mám k dispozici.



Rozmístění schránek upravené podle britského standardu. Složené "ručníky" jsou z miliputu.


Zatím nejvýraznější úpravou bylo nahrazení US radiostanice britskou (typ 19). Naroubovat resinovou podlahu věže na věž byla docela zábava (zopakoval jsem si slovník dlaždičů, ale naštěstí jsem byl sám, takže výchova dětí nebyla ohrožena).


Aktualizace 6.9.2011

Poslední možnost podívat se do vnitřku tanku. Už nikdy to takto vidět nebude.



A nakonec dvě chuťovky: hasicí přístroj na motorové přepážce je tak velký, že bez brutální chirurgie se nedá nasadit věž. Prostě tam není dost místa.
Na posledním obrázku je vidět, jak zoufale nepasuje horní díl korby. V zadní části je skoro o 1 mm užsí než spodek korby. Po surovém nasazení se díl deformuje a nepasuje v přední, zalomené části.