8. 4. 2013

Dorchester ACV

 Britské obrněné štábní vozidlo AEC 4x4 ACV "Dorchester" je pro mě zajímavé tím, že ho používala ČS obrněná brigáda. Jinak je to klasická britská konstrukce tak ošklivá, až je krásná. Stavebnice firmy SKP se u mě diskvalifikovala praktickou nemožností cokoliv na vozidle otevřít a tak jsem počkal (i když moc nechybělo a koupil jsem model SKP) na výrobek AFV Club.
Stavebnice obsahuje téměř kompletní interier, bohužel pro mě jde o typ (Mk I), který naše jednotka nepoužívala. Nicméně je k otevření všech dveří a oken velmi vhodná.
Kolega modelář vlastnící model SKP si postavil africkou variantu, takže mu zbyla většina leptaných dílů na vozidlo ČS brigády, které mi věnoval a které jsem chtěl použit na úpravu modelu AFV Club.
Bohužel některý z výrobců se hrubě netrefil v rozměrech a díly se prostě nedají použít (model od SKP je výrazně menší).


Stavbu jsem začal podvozkem. Rám se lepí z více dílů, takže je třeba hlídat si geometrii.Celá sestava je hodně detailní a skládá se z mnoha (i velmi malých) dílů. Stavba obsahuje několik zádrhhelů:

krok 2: i když to tak nevypadá, umístění dílů C10 je kritické (přesně vystředit), protoze na nich drží celá nástavba. Doporučuji správnou pozici najít za pomoci podlahy (díl C1). Aby čepy dílů C10 správne zapadly do otvorů v podlaze, podlepil jsem je páskem plastu (cca 1 mm tlustým), protože jinak čepy nedosáhly do otvorů.
Na dílu I31 je velký výstupek, který vypadá, že tam patří, ale není to pravda. Je třeba ho odstranit. Správný tvar dílu se dá vyčíst z návodu.

krok 3: vedle dílu I44 se má nalepit malý díl, který v návodu nemá číslo.Je to I7. Doporučuji ho ale nalepit až v kroku 4 po přilepení sestavy dílů I3, I4.
Listové pružiny jsou každá jiná, tak si je nenalepte obráceně (jako já).


Velmi jednoduchou úpravou můžete mít funkční přední nápravu.
Podle doporučení z PMMS stránek (viz odkaz výše) jsem zatím nepřilepil díly E16, E42 a E43 (krok 5) a také sestavu výfuku a tlakové nádoby.

Pokračoval jsem prostorem řidiče (stavební kroky 13 až 16, kde jsem neplánoval žádné velké úpravy. Kromě několika kablíků jsem upravil přepážku a přidal dveře (objevily se u pozdějších kusů) plus několik dalších detailů podle "Stowage Drawings" ze stránek WarWheels.Net.
Maskovací "nos" jsem vyrobil z plastových destiček inspirován leptaným dílem ze stavebnice SKP.


Krok 14 ukazuje sestavu sedačky řidiče, ale bez polstrování opěradla. Díly stavebnice obsahuje, jen nejsou uvedeny v návodu (E19 a E20).

Žádné komentáře: