16. 5. 2010

17pdr M10 Mk IIc "Achilles", díl 3

Vnitřek věže obsahuje celkem složité (na sestavení z kovových dílů) držáky na munici. Při stavbě jsem narazil na problém s eduardí sadou: na rozdíl od US verze, kdy jsou všechny náboje otočené jedním směrem, jsou v britské variantě náboje uloženy zrcadlově, z čím ale leptaná sada nepočítá (jsou tam dvě stejné planžety), takže jeden držák se musí naohýbat obráceně.
Na zadní stěně ve stavebnici chybí oko pro manipulaci z věží (stejné jako jsou na stranách vpředu), a držák pro kulomet má být ne na horní hraně, ale na stěně uvnitř věže.Další úpravy se týkají hlavní zbraně. Doplnil a vylepšil jsem pár detailů. Hlavní změnou proti stavebnici je ale tvar a vlastně celá sestava chránící obsluhu při zákluzu děla po výstřelu. Boční díly jsou ve stavebnici příliš dlouhé a celá sestava je moc široká. V podstatě jde o to, že sedačka nabíječe (mimochodem, z návodu nějak úplně vypadla) by bránila pohybu děla ve svislé ose. Celou sestavu jsem se snažil udělat podle dostupných fotografií.
Na další fotografii je vidět jiné umístění držáků výbavy na zadním pancíři, umístění hasicích přistrojů a krabice - lékarničky.
Většina recenzí stavebnici vytýká nesprávný tvar úsťové brzdy (zase ty úsťové brzdy!). Soustružená hlaveň RB model je dle mého názoru výborná, jen je třeba trochu popřemýšlet, jak ji připevnit k modelu.Před přilepením předních blatníků jsem nastříkal a částečně napatinoval podvozek a pásy. Zbytek dodělám až z celým modelem, ale se moc nelišila horní a spodní část vozidla. Blatníky jsem vytvaroval podle návodu, potom je vyžíhal v plameni plynového sporáku, aby plech změkl a dal se lépep tvarovat a kvůli pevnosti jsem spoje nelepil, ale pájel. Byl to můj první vážnější pokus o pájení leptaných dílů a nebylo to bezbolestné. Naštěstí díly jsou docela velké a ze spodní strany nebudou vidět. Potom jsem se snažil znázornit poškození (inspirován dobovými fotografiemi).Posledním krokem bylo přilepení otevřených poklopů na korbě. Musel jsem upravovat jejich panty, protože bez úpravy by moc "ležely". I tak si myslím, že můj pokus nedopadl úplně dobře.
Vylepšení modelu zbytkem leptaných detailů už šlo bez problémů.

1 komentář:

Matej "KaVečko" Paluda řekl(a)...

Také je to krásne vyšperkované, až je škoda to nastriekať. Kamfláž bude jedno či viacfarebná?