27. 4. 2011

Jagdpanzer 38 Hetzer

Model firmy Eduard je jejich první a asi naždy už i poslední pokus o bojovou techniky v měřítku 1/35. V době vydání model nesklidil žádné extra ovace, možná kvůli poměrně vysoké ceně a určitýn nepřesnostem nebo zjednodušením v porovnání s existujícími staršími stavebnicemi. Ty také měly svoje chyby, ale ani tento model nebyl žádný průlom, i když obsahuje kompletní interiér bojového prostoru i motoru.
Fanatický interierista by stejně musel investovat do doplňkových sad, nebo dost věcí výrazně upravovat.
Po nějaké době se model dal sehnat za poloviční , či dokonce ještě nižší cenu.Sestava děla je docela složitá, i když některé části neobsahuje (např. koš či vak na prázdné nábojnice). Na závěru jsou docela výrazné propadliny. Poněkud obtížné je osadit celou sestavu děla do kolébky umožňující vodorovný a svislý pohyb (J2). Je k tomu třeba dost hrubé síly.
Doplnil jsem jen pár detailů, jalko hlůavy šroubů, kabely a novou krabičku spínače na levé straně.
Celá sestava je nastříkaná základní interierovou barvou (velmi světlá krémová barva) s minimem delailů.
Ze začátku jsem se nadchl pro motorový prostor, protože stavebnice ho obsahuje v podstatě celý. Po bližším porovnání s dostupnými podklady ale moje nadšení opadlo. Díly jsou hodně zjednodušené a některé originál připomínají pouze hrubými tvary - např. tělo motoru nebo chladič. Proto jsem postoupil k bojovému prostoru.
I tady některé detaily chybí, nebo jsou zjednodušené, ale není to tak výrazné, jako v motorovém prostoru.
Stavebnice obsahuje celkem pěknou komunikační sadu Fu.8 (vysílač, přijímač a dva meniče napětí), která se má umístit do korby nad levý pás. Tuto sadu vazily ale pouze velitelské stroje, které měly na levé straně i příslušnou "deštníkovitou" anténu. Ta ale ve stavebnici není. Druhým problémem je, že naprostá většína dostupných fotografií interieru tohoto stroje je právě z velitelského (nebo poválečného) vozidla a není tedy úplně jasné, co na místě vysílaček vozily řadové stroje. Tedy jasné to je, byly tam "schránky na munici", což ovšem může vypadat velmi rozmanitě.
Doplnil jsem tedy hypotetické muniční schránky na levou stranu, nějakou kabeláž, hlavy šroubů, pár detailů na stěnu před řidičem a také držáky výbavy vezená na pravé straně.
I tu je celá sestava sestava nastříkaná zatím jen základní interierovou barvou s minimem delailů.

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Hmmm, super predloha, ambush kamuflaz je lakava.
Pozeram, ze ten interier moc neriesis (teda aspon zatial), co sa mi paci ;-) tak ci tak do interieru asi nebude vela vidiet, nie je moc kadial, ze ?

síra řekl(a)...

A já si myslel , žé to bude povstalec .
Držím palce a budu sledovat .

ptr řekl(a)...

Bude to ambush (pokud si na tom nevylámu zuby).
A že ten interier neřeším.... jak dlouho mě znáš? ;-) Všechno bude, neboj.

Matej "KaVečko" Paluda řekl(a)...

Veď práve to, že ťa pozná a všetci vieme aký si detailista. Záčína sa to pekne :)