11. 1. 2009

BZ-ZiS-5V model 42

Tento model (Army Fuel Truck BZ-ZiS-5V mod. 1942) patří do skupiny modelů nákladních automobilů na podvozku ZiS-5V původně vyráběných ukrajinskou firmou SDS/Fort a přebalovaný mimo jiné také firmou Eastern Express. Výlisky jsou z velmi měkkého a křehkého plastu a snadno se lámou, obzvláště při oddělování tenkých dílů z rámečků. Na rozdíl od jiných modelů této řady, které jsem již stavěl, není tu moc propadlin (ale najdou se). Stop po vyhazovačích je ale požehnaně a je třeba si dát pozor na chyby stavebnice. Oproti původní stavebnici SDS/Fort v krabičce není kus bužírky (hadice).
Nejprve jsem chtěl stavět vozidlo 1. Čs armádnícho sboru (fotografie je z knihy Milana Kopeckého 1. Československá samostatná tanková brigáda v SSSR), ale při podrobnějším studiu podkladů se ukázalo, že nějak neexistuje (nebo já jsem nenašel) dobovou fotografii tohoto stroje v konfiguraci, jak jej nabízí výrobce stavebnice (model 1942).


Dokonce i atraktivní bokorys tříbarevné kamufláže na boku krabičky ukazuje jiný typ (nemá ruční čerpadla na bocích cisterny, má motorem poháněné čerpadlo na rámu vozidla a ventily vzadu pod cisternou).


Stavbu jsem začal (jak jinak) oddělením a začistěním dílů a hlavně tmelením stop po vyhazovačích. Protože se mi nechce do nějaké náročné přestavby, rozvrhl jsem si zatím stavbu na podsestavy tak, aby bylo kdykoliv možné (pokud mě chytí AMS*) dodělat změny odpovídající výše uvedené fotografii.


Na rám vozidla jsem doplnil některé drobné detaily (nýty, brzdová lanka atd.), protože pod cisternu bude docela vidět (a taky to mám nacvičené z předchozích modelů).


Držadla na cisterně jsem nahradil drátem (ten ze stolního kalendáře měl akorát správný průměr). Na fotografii je nesprávně přilepená schránka pod plošinou na levé straně. Už jsem to opravil a ještě přidal dvě další madla na zadní stěnu cisterny.


Prostor řidiče jsem doplnil několika detaily (kliky, výztuhy), protože okny bude dovnitř docela vidět. Na fotografii je interier už nastříkaný lesklým lakem před patinováním.


*Advanced modeler syndrome – stav, kdy modelář model rozřeže na hromadu malých kousků aby opravil chyby stavebnice, které po opětovném slepení stejně nebudou vidět a jen tak mimoděk dokoupí hromadu "nezbytných" detailsetů, takže se stavba protáhne na neuvěřitelně dlouhou dobu - pokud vůbec model dokončí .


5. 1. 2009

M16 MGMC, 2. část

Přes vánoční volno jsem se zase dostal k modelaření. Nastříkal jsem podvozek modelu a kola tak, aby šly nasadit pásy. Oproti očekávání a zkušenostem z jiných modelů halftracků firmy Tamiya nebyly pásy volné, ale skoro nešly nasadit. Dost jsem se obával poškození resinových kol, ale nakonec se věc podařila. Pás jsem přichytil ke kladce tenkým drátkem, protože měl snahu se zvedat. Zatím je vše v pořádku, přesto mě neopustily obavy, zda ten tah resin vydrží.



Slepil jsem korbu bojového prostoru a přilepil všechny kovové dily. Trochu nastal problém se zadním dílem, který se jeví poněkud větší, takže budu muset tmelit spoje na hranách korby. Přední díl byl rozměrově v pořádku.
Přes veškerou snahu o přesnost a dodržení návodu výrobce resinových kol jsou přední hnací kola moc blízko u sebe, takže korba se tam vejde jen po menších úpravách. Naštěstí to nebude vidět, ale je to věc, na kterou si je třeba dát pozor.
Sestavil jsem kulometnou věž a umístil do ní namalovanou figurku střelce. Je nabarvený barvami Vallejo na štětec. Je to jeden z mých prvních pokusů a výsledek je uspokojivý (protože figurku bude jen velmi málo vidět :-) ). Mám již i kulomety připravené na osazení kovových dílů, ale zatím se mi do toho moc nechce.



Prostor řidiče je hotový a připravený na patinování. Chybí ještě dvířka schránky v palubní desce.